Himaláje jsou tvořeny 2500 km dlouhou a 250 – 500 km širokou řadou hornatých oblastí táhnoucí se od Pákistánu na západní straně až k Tibetu na straně východní (tvoří hranici mezi Indií a Čínou). Je nejrozsáhlejším a nejvyšším pohořím světa. Třicet hor se vypíná do výšky přesahující 7300 m.n.m., jedenáct z nich přesahuje 8000 m.n.m., včetně nejvyšší hory světa Mt. Everestu ( 8848 m.n.m.). Najdeme zde i mohutné údolní ledovce. Údolí vymletá řekami jsou místy až 4900 metrů hluboká. Při úpatí Himaláje se rozprostírá bažinatá džungle, v níž žijí sloni, tygři a leopardi. Prales sahá až do výšky 1900 metrů. U pásu nad 3500 metrů převládají horské louky, které ve výšce 4500 metrů střídají království věčného sněhu. Masívy Himaláje se začaly formovat před 38 miliony let. Na jeho úpatí se nachází vzácné, 250 miliónů let staré ložisko soli. Krystaly vznikaly po miliony let obrovským tlakem na sobě ležících hornin. Odtud se dováží kvalitní a krásné solné krystaly. Přírodní přísada železa, manganu a kalcia zbarvují krystaly do nádherných oranžových, hnědých, červených a růžových odstínů. Himálajské krystaly obsahují široké spektrum minerálů a stopových prvků. Fungují jako přirozený ionizátor vzduchu a pomáhají léčit mnohé nemoci. Mají pozitivní účinky na dýchací cesty, oběhový systém, zvyšují imunitu organismu a podporují léčbu alergií a astmatu.
Vrstvy soli uvnitř země, které se těží v solných dolech nazýváme kamenná sůl, neboli HALIT. Když Evropu ještě pokrývalo moře, země se na určitých místech zvedala nebo klesala a oddělovala postranní pánve, tzv. „okrajová moře“. Ta během doby vysychala a usazovala se po vrstvách. Takto vznikaly v průběhu miliónů let až 800 m silné solné vrstvy, které pokryla zem a které se tímto způsobem uchovaly až dodnes. V prvních solných dolech se těžilo už kolem roku 1000 p.n.l. Sůl se těží ve velkých hloubkách i několika set metrů. Nejstarší známá zpráva o použití soli v medicíně sahá do 3. tisíciletí p.n.l. a pochází pravděpodobně od slavného egyptského lékaře Imhotepa. Už za časů starověkých Římanů a Řeků se sůl využívala při léčbě mnoha zdravotních onemocnění. V přírodním léčitelství a v lidové medicíně se povědomí o léčivé síle soli tradovalo celá století. V poslední době se lidé opět vracejí k známým receptům obsahujících sůl a připomínají si její léčivé účinky. Objevuje se v kosmetice, jako léčebný inhalační prostředek, či v podobě solných lamp a solných jeskyní.
Mrtvé moře je unikátní, slané, bezodtokové jezero, které se nachází na hranicích Jordánska a Izraele. Vzniklo asi před 3 miliony let na rozsedlině po velkém vrásnění zemské kůry. Mrtvé moře je nejníže položená vodní plocha na zemi. Leží 400 metrů pod úrovní hladiny moře. Rozloha Mrtvého moře je 1050 km2, jeho délka je 75 km, šířka se pohybuje mezi 3 až 18 km. Hloubka dosahuje až 365 m. Jeho delší břehy lemují vysoké kopce a pohoří, které dosahují výšky i přes 400m. Do moře ústí řeka Jordán a několik menších říček. Voda Mrtvého moře se uvolňuje pouze vypařováním. Je nejslanějším mořem na světě. Jeho voda je tak slaná, že lidské tělo udrží na hladině. Dalším unikátem je složení soli z Mrtvého moře. Je charakteristické vysokým obsahem minerálů, především hořčíku (30%), draslíku (22%), vápníku, bromu a dalších. Jsou vysoce ceněné pro přínos pocitů uvolnění, vyživování pleti, aktivaci oběhového systému, zmírnění revmatických potíží a metabolických poruch. Ideální pro astmatiky a alergiky.
Je známo, že mořská sůl má blahodárné působení na celé naše tělo. Mořská sůl přispívá nejen k relaxaci, zlepšení stavu naší pokožky, ale také dokáže zmírnit nejrůznější zdravotní neduhy. Obsahuje velké množství minerálních látek, bez kterých se člověk neobejde. Patří k nim jód, bróm, draslík, sodík a mnohé další. Sůl se získává z mořské vody. Je to technicky méně náročné než těžba soli kamenné. Nefiltrovaná mořská voda se odpařuje působením slunce a větru v přírodních nebo umělých lagunách. Část získané mořské soli se dále čistí pomocí více stupňových pracích a krystalických procesů. Podle nejnovějších poznatků je nyní v mořích a oceánech rozpuštěno kolem 46 biliard tun soli. Po jejím hypotetickém vypaření by vznikla asi 40 m silná solná vrstva pohlcující celou zeměkouli.
Mezi faktory, které výrazně ovlivňují ovzduší, patří i ionty. Ionty jsou atomy a molekuly, které získaly nebo ztratily elektron. Ionty, které elektron ztratily jsou kladné ionty. Ionty, které elektron získaly jsou ionty záporné. Vzduch je vždy alespoň částečně ionizován účinkem kosmického záření a radioaktivitou zemské kůry. Čím více je ovzduší znečištěno, tím více kladných iontů obsahuje. Nejvyšší hodnoty kladných iontů jsou ve městech a uvnitř budov. Naproti tomu nejvyšší koncentrace záporných iontů jsou na horách, u řek a vodopádů, borovicových lesích, ve vzduchu po bouřce a v solných jeskyních. Proto se v těchto místech cítíme tak dobře. Ionty uvolňované ze soli v solných jeskyních silně ionizují vzduch, čímž napomáhají k nastolení čistého ovzduší.
Jedná se o originální, účinnou a čistě přírodní metodu, která má svůj původ ve starém Řecku ( z řeckého slova halos = sůl ). Haloterapie je inhalace solných mikročástic, rozptýlených ve vzduchu. Zkušenosti ukázaly, že nejefektivnější haloterapie je kombinace z více druhů solí – hlubinná kamenná sůl, sůl Mrtvého a Černého moře, himálajské solné krystaly. Je to proto, že každá sůl nabízí odlišné složení minerálů a stopových prvků. Haloterapie začala být používána v 18. století, kdy polský léčitel F. Botchkowski zjistil, že dělníci pracující v hlubinných solných dolech netrpěli chronickými chorobami průdušek, plic a kožními problémy. Velký úspěch si haloterapie získala v solném dole Wieliczka, nedaleko Krakova. Díky stále rostoucímu počtu lidí trpících civilizačními chorobami, přestala kapacita přírodních solných dolů dostačovat a v 80. letech 20. Století se haloterapie přesunula na povrch a začaly se budovat první umělé solné jeskyně.
Mnohá lékařská zařízení výrazně rozšířila své léčebné prostředky o mikroklimatické jódové solné jeskyně. Solná jeskyně Vám nabízí unikátní klima tvořené několika tunami soli z Mrtvého moře v přírodní podobě a dále himalájskými solnými krystaly, mineralizovanou jodovou solí z podzemních solných dolů a mořskou solí z Černého moře. To vše vytváří v solné jeskyni jedinečné a nenapodobitelné mikroklima, vyznačující se svou vysokou bakteriologickou čistotou, záporně ionizovaným vzduchem, potřebnou vlhkostí a teplotou (20 – 23 °C). Kromě pro člověka velmi důležité záporné ionizace je vzduch nasycen minerály jako je:
hlavní strana | nahoru | mapa webu
Copyright © 2008 Solná jeskyně Orchidea